YAZ AYLARININ LEZZETİ; MEYVELER …

mevsim meyveleri cilek yaz

YAZ AYLARININ LEZZETİ; MEYVELER …

KİRAZ :

meyvenin rengi ne kadar koyulaşırsa bilin ki antioksidan içeriği o kadar yüksek. Kiraz meyvesi de oldukça zengin antioksidan kaynağıdır. İçeriğindeki antosiyaninler ile güçlü bir ağrı kesicidir ve eklem sağlığı açısından da önemlidir. Kiraz diüretik özelliktedir, yani vücuttan su atımını sağlar, böbreklerin ve karaciğerin toksik maddelerden arındırılmasına yardımcı olur. Kirazlarda bulunan flavanoidler yıpranmış vücut hücrelerini yeniden yapılandırır. Kirazın, gut hastalığında ağrının başlıca sebeplerinden biri olan kandaki ürik asit seviyesini düşürdüğü ispatlanmıştır. Potasyum içeriği ile kalp-damar hastalıklarında faydalı etkisinin yanı sıra özel dönemlerde kadınların vücutlarında meydana gelen su tutulmaları ve ödemin atılmasında oldukça etkili olabilmektedir. İçeriğindeki bileşiklerin pankreas, mide, kolon, deri ve karaciğer kanserinden koruduğu bilinmekte. Düşük kalorili ve lifli olması ile kilo verme programlarının vazgeçilmez ara öğünüdür ve doygunluk hissi sağlayan bir seçenek oluşturur. Kiraz saplarını ise kesinlikle atmamalı, saplarını yaz ayarlında taze olarak, kış aylarında ise kuruttuktan sonra, demlediğimiz çaylara eklemeliyiz. Kiraz sapının kan şekerini düşürücü ve ödem söktürücü özelliklerinden yararlanmalıyız.
• Ara öğünlerde; 15-20 adet kiraz yaklaşık bir küçük kase yeterlidir.
• Kiraz saplarını atmayın; 10-15 adet kiraz sapı + 1 poşet tarçın-karanfil çayı + 1 poşet mate çayı + 1 tatlı kaşığı kakule, tüm malzemeleri 500 ml sıcak suda 10 dk demleyin, gün aşırı iki fincan mutlaka içilmeli. Ödemlerinizden kurtulurken, metabolizmanızı da hızlandırın. Kiraz sapı kaynama esnasında kırmızı renk vermiyorsa faydalı olmaz. Çünkü bu bayatlamış olduğu anlamına gelir.
• Yaz aylarında hafif, lezzetli ve tok tutan tarif;
o 15-20 adet kirazı yıkadıktan sonra buzdolabının derin dondurucu kısmında dondurun. Ara öğün zamanı buzluktan çıkarın , 2-3 top sade dondurma + 1 çay kaşığı toz tarçın ve ¼ çay kaşığı toz zencefili kirazların üzerine ekleyin. Üzerine ise 20 g bitter çikolata rendeleyin. Ev yapımı, nefis , besleyici ve masum tatlınız hazır.
o Sıcak yaz günlerinde buz gibi bir içecek;
• 250 g çekirdekleri çıkartılmış kiraz +
• 1 yemek kaşığı limon suyu +
• 1 çay bardağı Hindistan cevizi suyu +
• Buz , bütün malzemeleri blender yardımıyla parçalayın, soğuk içeceğiniz hazır.
Kiraz alırken ;
• Temiz i parlak, hasar görmemiş, ve dışının buruşuk olmamasına dikkat edin. Koyu renkli kirazların her zaman daha tatlı oldğunu unutmayın.

 

ÇİLEK :

İçeriğinde elajik asit ile kansere karşı koruyucu özellik göstermektedir. Aynı zamanda değerli miktarda potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir ve K vitamini kaynağıdır. Bir kase çilek ( 10-15 adet )sadece 50 kkal, yaklaşık 3 g lif içerir. Ayrıca iyi denilebilecek miktarda C vitamini içerir. Yüksek oranda C vitamini içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçeriğindeki bileşikler kısa vadeli hafızayı koruyabilir.
o Çikolata kaplı çilekler… ;
200 g bitter çikolatayı bain-marie usulü ( sıcak su içinde ayrı kapta ) eritin çikolatanın içine ½ çay kaşığı toz tarçın ekleyin, yıkadığınız çilekleri çikolataya batırın yağlı kağıda sıralayın. Ara öğünde kahvenizin yanından keyifli ve sağlıklı bir seçenek …
Çilek alırken ;
Sert koyu renkli ve çok büyük olmamasına dikkat edin. Küçük olanlar her zaman daha tatlı olacaktır.
Enerji değeri ; 100 g çilek yaklaşık 37 kkal dir.
DİKKAT; böbreklerinde kum ve taş meydana gelme olasılığı olan bireylerin fazla miktarda çilek tüketmemesi gerektiği belirtilmektedir.

 

İNCİR :

Tazesini yaz aylarında kurusunu her mevsim bulabildiğimiz incir lif deposu olması nedeniyle barsak sağlığını koruyucu, barsak hareketlerini düzenleyici ve kabızlığı önleyici rol oynar. İçeriğindeki yüksek oranda kalsiyum ve fosfor kemik ve diş sağlığı için önemlidir. 100 g kuru incir vücut için gerekli olan kalsiyumun % 17 sini, demir ve magnezyumun % 30 unu, fosforun % 20 sini, B1 vitamininin % 5 i ve B2 vitamininin % 4 ünü karşılar. Yüksek lif içeriği ile besinlerle alınan kolesterolün kana karışmadan vücuttan atılmasını gerçekleştirir. 1 tane kuru incir 2 g lif içerir. Gut hastalığında önemlidir. Fisin enzimi ile gut hastalığını iyileştirmede rol oynamaktadır. Fisin enzimi proteinlerin sindiriminde kolaylaştırıcı rol oynar.
İçeriğindeki triptofan aminoasidi doğal sakinleştirici rol oynar.
Enerji değeri ; 100 g taze incir ( ortalama 2 adet ) 75-80 kkal
100 g kuru incir ( ortalama 4 adet ) ise 250 kkal dir
Dikkat; yüksek glisemik indek ve glisemik yük değerleri nedeniyle kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürür. Bu yüzden şeker hastalarıi, hipoglisemi şikayeti olan bireylerin incir tüketiminden kaçınmalarında fayda var.
İncir marmelatı:
8-10 adet kurutulmuş inciri iyice yıkadıktan sonra bir gece ( ort 10 saat ) suda bekletin. Blenderdan geçirin. İçine ½ adet taze sıkılmış limon suyu ekleyip iyice karıştırın . cam kavanozda buzdolabında saklayın, kavanozun içine 1 çay kaşığı silme toz tarçın eklemeyi unutmayın. Ara öğünlerde 2yemek kaşığı incir marmelatı yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.

 

KARPUZ :

Karpuz dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biridir. Bunu da 3 olguya borçludur; birincisi su içeriği fazladır, ikincisi likopen açısından zengindir, üçüncüsü A vitamini başta olmak üzere pek çok karotenoid açısından zengindir. Karpuzun % 92 si sudur dolayısıyla bilinçli miktarlarda tüketildiğinde kilo verme sürecine yardımcıdır. Prostat kanseri riskini azalttığına dair bir çok araştırma yayınlanmış olan Likopen açısından da oldukça zengindir. Özellikle kırmızı orta kısın likopen açısından oldukça zengindir. Likopen , erken yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek diyabet , kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. İçeriğindeki aminoiasitlerin astım ve romatoid artrit semptomlarını hafiflettiği bildirilmiştir. Doğal idrar söktürücüdür. Karpuz düşük kalorili, yüksek hacimli, doyurucu , tatmin edici, susuzluğu giderici, iyi oranda A vitamini ve kanserle savaşan likopen de dahil olmak üzere karotenoid içeren bir meyve.
İki parmak kalınlığında üçgen dilim karpuz ortalama ; 100 kkal dir
Leziz içecek;
3-4 dilim karpuzun orta çekirdeksiz kısmını alın,
8-10 adet tuzsuz badem i 1 yarım saat suda beklettikten sonra , tüm malzemeleri blenderdan geçirin. Su içeriği yüksek aynı zamanda da tok tutucu içeceğiniz hazır.
Karpuz seçerken; kabuğunun renginin mat olmasına ve tırnağınızla çizdiğinizde yeşil kısmının kolayca ortaya çıkmasına dikkat edin. Toprağa oturan kısmının rengi açık sarı ve bu kısım kurumuş olmalıdır.

 

KAYISI:

A vitamini ve betakaroten, potasyum ve demir minerali içeriği ile sağlıklı besinler arasında yerini alır. Kayısı çekirdeğinin tohum ve kabuğundan badem yağı üretilir. Yüksek miktarda meyve şekeri, nişasta, protein, selüloz, pektin içerir. 100 gr ında yaklaşık olarak 24 g lif bulunur. Bu lifler sindirim sisteminde salgılanan enzimler tarafından hidrolizlenemeyen polisakkarit ve lignin gibi bileşiklerden oluşmaktadır. Diyetle alınan lifler, irritabl barsak sendromu, kolon kanseri, apendisit, kabızlık, hemoroid gibi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltırlar. Kayısı da bulunan beta karoten; vücudu ve organları saran epitelyum dokusu, göz sağlığı, kemik sağlığı, kemik-diş gelişimi ve endokrin bezlerin çalışması için gereklidir. Rengi ne kadar canlıysa beta karoten içeriği o kadar yüksektir.
Virginia üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre zengin A vitamini içeriği ile katarakt riskini % 40 oranında azaltmaktadır.
Çekirdeğinde siyanidin dediğimiz bir bileşik yeralmaktadır. Bu maddenin ciddi zehirlenmelere ve ölümcül sonuçlara yol açabileceği uyarısı yapılmaktadır. Yetişkinler de dahil olmak üzere özellikle çocukların kayısı çekirdeği tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir. 8-10 adet çekirdeğin tüketiminin tehlikeli olacağı bildirilmektedir.
100 g taze kayısı ( 4-5 adet ) 51 kkal iken
100 g kuru kayısı 250-260 kkaldir.

 

SİYAH ÜZÜM :

Potasyum, kalsiyum, demir bakımından zengindir. Ayrıca A,B1,B2 ve C vitamini de içerir. Antioksidan Özelliğe Sahip Siyah Üzüm çekirdeğinin mucize olduğu, Dna Hasarını Azaltarak Kanser Oluşumunu Minimuma İndirdiği Belirtildi.
Araştırmalarda Siyah üzüm çekirdeğinin antioksidan bakımından C vitamininden 20 kat, E vitamininden 50 kat daha zengin olduğu belirtilmiş. Vücudu kendi içinde oluşan veya dış kaynaklı serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden koruyan siyah üzüm çekirdeğinin aynı zamanda vitamin deposu olduğu belirtilmektedir.
Siyah üzümün ve çekirdeğinin faydaları ;
Siyah üzümü veya kurusunu yerken çekirdeklerini çiğneyin. Böylece etkisini artırmış olursunuz. Üzümün kabuğu da proanthosiyanidin içerir. Üzüm çekirdeği damar yozlaşmasını önler ve damarları sağlamlaştırır. Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını minimuma indirir. Diyabetli ve varisli kişilere son derece faydalıdır. Gözü dejenerasyon ve katarakttan korur. DNA hasarını azaltarak kanser oluşum riskini azaltır. Histamin salgısını azaltarak alerjiyi önler. Ayrıca romatizmal hastalıklar, ağrı ve endometrioz gibi durumlarda faydalıdır. ,kanın pıhtılaşmasını önleyen ve üzüm suyunda bulunan resveratrol isimli madde damar güçlendirici özellik göstermektedir. Resveratrol üzümün en çok çekirdek ve kabuğunda bulunmaktadır.
‘NUTRITION’ dergisinde 2008 yılında yayınlanan bir araştırma sonucuna göre siyah üzüm kan basıncını, LDL kolesterol ve total kolesterolü ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
Ancak şeker hastalığı olan bireylerin siyah üzümü tek başına ve aç karına tüketmeleri sakıncalıdır. 15-20 adet yani bir orta salkım üzüm yanında mutlaka 3-4 adet fındık + 3-4 adet tatlı badem tüketilmelidir.
100 g siyah üzüm ortalama 70 kkal dir ve 1,4 g protein içermektedir.
Siyah üzüm topları;
İri taneli taze çekirdekli siyah üzümü, dondurucuya dayanıklı çam kap içine tane tane koyun ve donmaya bırakın. Sıcak yaz akşamlarında serinletici atıştırmalık olacaktır.

 

KARADUT :

Kalsiyum, demir, B1,B2 ve C vitaminleri içeren dut , taze ve kuru olarak yenildiği gibi dut şurubu, dut pekmezi olarak da kullanılmaktadır.
Flavonoidler açısından zengindir. Flavonoidler, kanserojen maddeleri etkisiz hale getirir, hücre çoğalmasını hücre bölünmesi düzeyinde duraklatır. Kırmızı üzüm ve karadut ta yoğun bulunan resveratrol üzerine yapılan bir araştırma, bu maddenin erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.
Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici özellik göstermektedir.
Aytıca diş eti iltihaplarında ve ağız içi yaralarda karadut şurubu antiseptik özellik göstermektedir.

Karadut sorbe-vanilyalı dondurma ile;
Olgunlaşmış 2kg karadutu blenderdan geçirin , 2 avuç dövülmüş cevizi ekleyin ve karıştırın, dondurucuya dayanıklı kapalı kapta derin dondurucuda saklayın . vanilyalı dondurmanızın üzerine 3 yemek kaşığı ekleyin.

 

ŞEFTALİ :

Yaz mevsiminin en çok tüketilen bol sulu,tatlı meyvesidir. Meyveler arasında besleyici özelliği düşünüldüğünde belki bir süperstar değildir ancak sağlıklı beslenmek için gerekli besleyici öğelerin tümünü karşıladığı da kesindir. Düşük kalorilidir, 1,5 g lif, az ama ölçülebilir miktarda kalsiyum, magnezyum, fosfor, C ve K vitamini içerir. Şeftalide birtakım kanser karşıtı ve antiinflamatuar özellikler taşıyan karotenoid beta kriptokzantin mevcuttur.
Yüksek pektin içeriği ile sindirim sistemini düzenleyici, barsakları yumuşak tutucu özellik gösterir. Basur memelerinden kaynaklanan şikayetleri giderici etkisi vardır.
Şeftalinin en uygun tüketim zamanı Ağustos ayıdır. Şeftali seçerken yumuşak, küçük veya orta boylu olanı ve de tek renk olanı tercih edilmelidir. Şeftalinin altındaki kremsi altın renk meyvenin tazeliğini gösterir.
Çekirdeği ete yapışık olanı et şeftalisi, çekirdeği kolay ayrılanı yarma şeftali olarak bilinir. Nektarin olan tüysüz bir çeşidi de bulunmaktadır.
100 g şeftali – 1 orta boy ortalama 46 kkal dir.
Şeftali Parfe;
2 orta boy olgun şeftalinin kabuklarını soyun blenderdan geçirin. Cam bardak içine 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt koyun üzerine 2 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi + toz tarçın ekleyin, üzerine 4 yemek kaşığı şeftali püresini ekleyin ve 4. Kat olarak tekrar 1 yemek kaşığı sade yulaf ezmesi ekleyin.

Henüz yorum yapılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.