Palm Yağı'nın Yolculuğu

palm yağı sağlıklı mı

Palm Yağı'nın Yolculuğu

Ruj dan çikolataya , bisküviden tereyağına … Palm yağı’nın yolculuğu …

PALM YAĞI NEDİR?

Batı Afrika kökenli olan bu yağ, Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde yaygın olarak yetiştiriliyor. En çok üretilen ülkeler ise Malezya ve Endonezya… Bir tür palmiyeden elde edilen palm yağı, dayanıklılığı ve ucuzluğu nedeniyle ticari olarak çokça tercih edildiğinden, paketli ürünlerin çoğunda karşımıza çıkıyor. Organik ürünlerde de bulunabilen bu yağ, doymuş yağ asitlerini de içermesi nedeniyle kalp hastalıklarına ve obeziteye davetiye çıkarıyor diyebiliriz .
Palm yağı, hem meyvenin taze kısmından hem de palm bitkisinin çekirdeğinden elde ediliyor. Palm meyvesinin çekirdeğindeki yağ depolanması 12 ve 16. haftalar arasında, mezokarpta yağ depolanması ise 15 ve 20. haftalar arasında gerçekleşiyor. Meyvenin mezokarp kısmından elde edilen ham palm yağı ise toplam palm yağı üretiminin % 55’ini oluştuyor.
Palm yağı; alfa, beta, gama, delta tokotrienoller ve tokoferoller, karotenoidler, steroller, fosfolipitler, glikolipitler ve koenzim Q10 içeriyor ki bu bileşenler bedenimiz, hücrelerimiz için fonksiyonel bileşenlerdir. Ayrıca bu yağ, pişirme yağı olarak da kullanılmak üzere margarinlere ve çeşitli hazır gıdalara eklenirken, FAO (BM Gıda ve Tarım Örgütü) ve WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) ortak kuruluşu olan uluslararası CODEX Allimentarius Komisyonu tarafından, 17 yemeklik yağ çeşidinden biri olarak da kabul ediliyor.

Palm yağının en önemli özelliği uzun raf ömrüne sahip olması. Oda sıcaklığında yarı katı olan bu yağ, yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır ve bileşenlerinin özel ürün uygulamalarında kullanılmak üzere izole edilebilir. Bu özelliği palm yağını margarin ve katı yağlar için uygun bir ana bileşen haline getirir.
Palm yağının, kırmızı rengini ve kokusunu yok etmek amacıyla yüksek sıcaklık uygulamasına maruz bırakılması, bazı atık maddelerin oluşumuna neden oluyor. Palm yağı ile ilgili kanserojen tartışmaları da atıkların tümöre sebep olabileceği nedeniyle yapılıyor.
Halkımız yılda kişi başına 1 kilo 200 gram tereyağı tüketiyor. Tereyağı dışında yağ ihtiyacının büyük kısmını, yağlı tohumlardan üretilen yağlarla karşılıyor. Bunlara genel olarak nebati yağ deniliyor. Halkımızın tükettiği nebati yağ toplamı yılda kişi başına 24 kg’ın üzerinde.
Yılda kişi başı 24 kg toplam nebati yağ tüketimin 8 kg’ı margarin, 16 kg’ı sıvı bitkisel yağ.
Sıvı bitkisel yağın, 12 kg’ı ayçiçeği yağı, 2 kg’ı zeytinyağı, kalanı mısırözü, kanola, soya, çiğit yağı gibi yağlar.
Nebati yağ tüketiminin büyük bölümü hanelerde yapılan tüketim. Kalanı, gıda maddeleri üretiminde kullanılan ve gıda maddeleri içinde dolaylı olarak tüketilen yağlar.
Palm yağı , yüksek miktarda omega 6 içerir. Omega 6 yağ asidi iyi kullanılmadığı zaman bütün hastalıkların temelindedir denebilir. Bütün bitkisel yağlı çekirdeklerden elde edilen yağlar, sadece palmiye değil, mısır özü yağı, ayçiçeği yağı hepsi hemen bozulurlar ve trans yağ meydana gelir. Trans yağlar da kronik dediğimiz hastalıklar ( kalp – demar / diyabet / obezite ) ve başta kanser olmak üzere her türlü hastalığın nedenidir. Çünkü trans yağlar vücuda girdiği ve hücrelerimizin zarına yerleştiği zaman her türlü hücrenin normal fonksiyonunu bozmaktadır ve bağışıklık sistemini çökertmektedir.”
Özellikler çocuklar büyüme gelişme çağındalar ve sindirim floraları gelişmekte, bağışıklı sistemleri güçlenmekte ya da dış etkenlerden kolayca etkilenmektedir. Çocuklar hazır paketli ürünlere daha çok özendirildikleri için zararlı yağlara daha çok maruz kalmaktadır. Yetişkinler ve ebeveynlerin yapacağı tek şey “ etiket dedektifi “ olmaktır aksi halde kronik/dejeneratif hastalıkların hücresel düzeyde deformasyona yol açması kaçınılmazdır. “ Peki hangi yağı kullanacağız” diye sorduğunuzu duyar gibiyim, tabiki tek cevap Zeytinyağı. Zeytinyağı doğada bulunan kullnabileceğimiz en sağlıklı yağ evet ancak rafine edildiği an ediğer yağlar kadar tehlikelidir. Bir besine ya da mutfakta kullanılabilir yağa kanserojen diyebilmek o ürünün rafine edilip edilmediğine bağlıdır . Bütün yağlar rafine olduğu zaman kanserojen olurlar. Burada etken, yağların yüksek ısıya maruz kalmasıdır .

pam yağı gerçekleri

Palm yağı sağlıklı mı, tüketilmeli mi?

PALM YAĞINA BAĞLIYIZ

İthal edilen 1.5 milyon ton dolayındaki ham yağın (689 bin tonu) yaklaşık 700 bin tonu palm yağı.
Palm yağı genelde sıvı yağ olarak tüketilmiyor. Margarin şeklinde katılaştırılan nebati yağların üretiminde palm yağı kullanılıyor.
Gıda sanayinde unlu mamuller, pasta, çikolata, dondurma ve benzeri ürünlerde palm yağı kullanımı var. Kızartmalık yağ olarak restoranlarda kullanılabiliyor.
Sabun, kozmetik, boya ve yem sanayi palm yağı kullanan sanayi dalları.
Dünya piyasasında palm yağının rafine edilmişinin fiyatı diğer nebati yağlara göre düşük.
Malezya menşeli palm yağı Türkiye’ye düşük gümrükle giriyor. İşte bunun içindir ki şimdilerde içeride tüketilen nebati yağın yaklaşık dörtte biri Malezya menşeli palm yağı. Palm yağı yukarda da belirttiğim gibi palmiye bitkisinin meyvesinden elde ediliyor. Malezya dünyanın en büyük palm yağı üreticisi
“Öncelikle EFSA mayıs ayında gıda kaynaklı bulaşanlar olan 3-2 MCPD ve diğer glisidil esterlerin karsinojenik ve genotoksik etkileri olduğunu açıkladı ancak güvenilir dozlarla ilgili açıklama yapılmadı. Bu açıklamalar medyada geniş yankı uyandırdı ve objektifler yüksek derecede palm yağı kullanılan gıda sanayi markalarına yöneldi. Sonuç olarak palm yağının insan sağlığına ve ekolojiye zararlarının olduğuna dair kanıtlar elde edildi ama ekonomikliği ve gıda işleme tekniklerindeki üstünlüğü nedeniyle gıda sanayinin vazgeçemeyeceği bir yağ konumunda. Bu madde Patates cipslerinden bebek mamalarına pek çok besinde var. Aslında şu an WHO ve FAO’nun tatmin edici açıklamalar yapmaları gerekiyor.

Tüm bunların yanında çevremize duyarlı olmak istiyorsak ….
Bu çok yönlü yağın büyük bir kısmı tropikal ormanlardan elde ediliyor. Daha fazla palmiye yağı için ormanların büyük bir kısmı yok oldu.

UNEP’in raporlarına göre palmiye yağının bu denli çok kullanılması yüzünden 2012 yılından itibaren koruma altındaki tropikal ormanlar bile yok olacak.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) “ alışveriş yaparken aldığınız ürünlere dikkat etmenizi öneriyor. Bu ürünlerin içindeki palmiye yağı olup olmadığını kontrol edin. Eğer varsa en azından bu yağın sürdürülebilir tekniklerle elde edildiğini gösteren bir amblemin olmasına özen gösterin.” Diyor.

Henüz yorum yapılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.