ORUÇ VE GEBELİK

gebelikte-beslenme

ORUÇ VE GEBELİK

 

Gebelik, anne ve bebeğin beslenmesi için son derece önemli bir süreçtir. Bu süreçte artan besin öğesi ve enerji ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması anne ve bebek sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Bu ihtiyaçlar yeteli miktarlarda karşılanamazsa anne ve bebek sağlığında ciddi riskler oluşabilir. Ramazan ayı da oruç tutmak isteyen gebe ve emzikliler için dikkat edilmediği takdirde risk oluşturabilecek bir dönemdir. Diyabeti, hipertansiyonu, kalp hastalığı olan gebe ve emzikli kadınların oruç tutmaları anne ve bebek sağlığı açısından tehlikelidir. Fakat, anne ve bebek sağlığı, olması gerektiği şekilde ilerliyorsa,  ihtiyaçları olan enerji, besin öğeleri ve miktarları, tam olarak karşılanıyorsa oruç tutulmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Oruç Tutan Gebelere Sağlıklı Beslenme Önerileri                                                         

  • Midede oluşabilecek sorunları tetiklememesi bakımından gazlı içeceklerden, kahve, çay gibi içeceklerden, rafine şeker, beyaz undan yapılan ekmek ve türevlerinden, fazla yağlı, kızartma besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Halsizlik, baş dönmesi vb sorunların minimuma indirilebilmesi için mutlaka sahura kalkılması gerekmektedir.
  • Sahur hafif, proteinden zengin besinlerden oluşmalı, kalsiyumun kaliteli kaynakları (süt, yoğurt, peynir) sahurda alınmalıdır. Bu besinler acıkma süresini uzatır ve metabolizma hızını artırırlar. Az yağlı peynir, haşlanmış yumurta, pekmez, süt, tam buğday ekmeği, meyve seçimi ideal olacaktır.
  • İftar 2-3 öğüne bölünerek yapılmalıdır. Oruç, su, birkaç hurma veya zeytin ile açılabilir. İlk olarak çorba, ardından ana yemek olarak ızgara/fırın/haşlama/buğulama et (tercihen beyaz et) veya zeytinyağlı bir sebze yemeği yanında bol salata veya yoğurt tercih edilmelidir.
  • Kızartılarak pişirilmiş baharatlı, tuzlu, salçalı ve hazır yiyeceklerden sakınılmalı, sofrada tuz kullanılmamalıdır.
  • Su tüketimi unutulmamalı, iftar ve sahur arasına dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır.
  • Tatlı tüketimi iftardan hemen sonra değil, 1-2 saat geçtikten sonra tüketilmeli. Ağır, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ve meyveler tercih edilmelidir.

 

Henüz yorum yapılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.