Neden Peynir Tüketmeliyiz ?

peynir_saglik_kalsiyum_protein

Neden Peynir Tüketmeliyiz ?

Sağlıklı bir yaşam için başta kalsiyum olmak üzere birçok mineral ve vitaminden zengin bir besin kaynağı olan peynir sıkça tüketilmesi gereken besinler arasında. Çünkü peynir tüketmek için birçok sebep var. Örneğin, bazı peynir çeşitleri etten bile daha fazla protein içeriyor. Özellikle hamilelik döneminde ve kemik erimesinde proteinin yanı sıra yüksek kalsiyum ihtiyacı, peynirin içerdiği zengin kalsiyum ile karşılanabilir.

Çocuklar İçin En İdeal Besin

Peynir Ph seviyesini kontrol edebildiğinden diş için de iyi bir koruyucudur. Sadece kemik ve kas gelişimi değil, ağız ve diş sağlığı için özellikle gelişme çağındaki çocuklar mutlak surette peynir tüketmeli.

Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için önemli bir mineraldir. Özellikle süt sevmeyen çocuklar için peynirin içeriğindeki kalsiyum çok kıymetli. Kalsiyum; sinir sistemi çalışmasında, kasların kasılmasında ve kanın pıhtılaşmasında görev alır.

Çocukların kemik gelişimi için kalsiyum almaları önemli. Kalsiyum ve fosfor beraber çalışarak etkinlik gösterirler. Bu nedenle, bu iki mineralin birlikte olduğu peynir, iyi bir seçimdir. Çocukların beslenme çantalarına mutlaka peynir konulmalıdır.

Kemik Erimesine Karşı Koruyucu

Kemiklerimiz 30-35 yaşına kadar kalsiyum depolar, sonra özellikle de kadınlarda menopoz öncesi dönemde başlayıp menopozda hızlanmak üzere kemikte kayıplar başlar. Dolayısıyla sağlıklı peynir seçimi kemik erimesine karşı koruyucudur. Peynir yiyerek vücudumuzun günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabiliriz.

Peynir sahip olduğu besin değerleriyle vücudumuz için adeta koruyucu bir ilaç görevini üstlenir. Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri için iyi bir kaynak olan peynir; kalp, kanser ve sinir hastalıklarından korunmak için de ilaç görevini üstlenmektedir.

Henüz yorum yapılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.