Kilo almaya başladığınızı hissettiğiniz dönemlerde acil önlemler nelerdir?

Kilo almaya başladığınızı hissettiğiniz dönemlerde acil önlemler nelerdir?

Çoğu kişi “ diyet” – “diyetisyen” kelimelerini duyduğu an şöyle bir durup olduğu yerde doğruluyor, hafif bir sessizlik ve rahatsızlık. Oysa ki biz toplum olarak “ diyet “ kelimesinin anlamını tamamen yanlış kullanıyoruz. “ DİYET” Fransızca kökenli aslında “ sağlıklı beslenme” anlamına gelen bir kelimedir. Yani bir kişinin bir gün boyunca yediği içtiği gıdaların tümü, dolayısıyla aslında hepimiz Diyet te değil miyiz? Yaşamımızı sürdürmek için besine ve beslenmeye ihtiyacımız yok mu??? beslenme uzmanı olarak ben, aslında tüm danışanlarıma doğru besin seçimi konusunda rehberlik ediyorum. Tabi ki ben de herkes gibi yiyorum, çoğu bireyden farklı olarak yaptığım ise yemek yiyeceğim zaman, mönüden yemek seçeceğim zaman 4-5 sn durup düşünüyorum “bugün hangi gıdamı eksik aldım, acaba aşçı bu yemeği pişirirken hangi malzemeleri kullanmıştır? “ bu doğrultuda seçimlerimi yönlendiriyorum. Dolayısıyla kilo kontrolümü çok daha rahat bir şekilde sağlayabiliyorum. Sağlıklı yaşamın temel prensiplerinden aralıklı beslenme, uygun miktarda su tüketimi, doğru saatte doğru besin seçimi beslenme alışkanlıklarımda temeli oluşturmakta. Fakat yine de tartı da ibrenin yukarı değerlere ilerlediğini gördüğüm zamanlar olabiliyor. Ve tabi ki benim de dozu kaçırdığım öğünler oluyor. Kilo aldığımı hissettiğim anda veya bir önceki gün gereğinden fazla yediğimi düşünüyorsam, ertesi günün vazgeçilmezi mutlaka güzel bir kahvaltı ve ardından gün içine yaymakla berbaber bir demet maydanoz, 3 fincan yeşil çay ve mutlaka 3 litre su içiyorum. Ortalama Haftada 4 gün hayatımda egzersiz var, düzenli egzersiz yapıyorum, eğer spor salonuna gidemediysem, fırsat yaratıp geç hafif tempolu yürüyüşler yapıyorum. Kilo almaya başladığını hisseden bireylerin yaptığı en büyük hata ise “ ekmeği kestim” oluyor. Oysa vücudun temel enerji kaynağı karbonhidrat beynin tek enerji kaynağı ise glukoz!! Ekmeğimi gün içindeki öğünlerde yiyorum fakat akşam öğünümü daha yalın yiyeceklerle tamamlıyorum. Izgara balık eti + yağsız bol yeşillikli salata veya bir kase sebze çorba + 1 kase az yağlı yoğurt gibi. Mutlaka ara öğünlerime devam ediyorum, kesinlikle öğün atlamıyorum. Bir itirafta bulunmamı isterseniz, hiç dayanamadığım ve çok sevdiğim bademli çikolatalı veya kahve çekirdekli çikolatalı drajeler. İşte bunları çok yediğim zaman mutlaka hareketimi arttırıyorum. gün içinde eğer fırsatım varsa merdiven inerken asansör kullanmıyorum.
Yine de geç saatte 21.00 gibi çok yemek yediysem, uykuya geçiş için kendime zaman tanıyorum, mutlaka 3 saat geçmesini bekliyorum.
Herkesin hayatında olduğu gibi ben de zaman zaman fazla yemek yiyorum, tatlı yiyorum, pizza yiyorum, kek, çikolata yiyorum. Sadece seçimlerimi doğru yapıyorum… ve her yeni güne kahvaltı ile başlayıp yemek yeme düzenimi saatlerimi aksatmadan devam ettiriyorum. Yemek yediğimiz anlar kendimize zaman ayırdığımız keyif aldığımız dinlendiğimiz anlar olmalı, karın doyurmak için değil biraz da günün koşturmacasında telaşında bir es verdiğimiz bir an olmalı.

Henüz yorum yapılmamış

Sorry, the comment form is closed at this time.