DOĞRU BESLENMEDE DEVAMLILIK NASIL SAĞLANIR?

DOĞRU BESLENMEDE DEVAMLILIK NASIL SAĞLANIR?

Sağlıklı bir yaşam için atmanız gereken en önemli adım besin tüketiminizi dengeli ve düzenli bir plana oturtmaktır. Kilo kontrolü hedefiyle veya vücudunuz sağlığını kaybetmeye başladığının sinyallerini verdiğinde bir beslenme uzmanına başvurabilirsiniz. Görevine sadık bir danışan olursanız her şey yolunda gider ve istediğiniz sonuçlara kolayca ulaşırsınız. Fakat en önemli problem tam da bu noktada başlar.

Beslenme programına uyduğunuz süre boyunca, sağlıklı beslenmeyi yaşamınıza adapte edemediyseniz ve bu durumu geçici bir süreç olarak gördüyseniz elde ettiğiniz tüm başarı bir anda elinizden kayıp gidebilir. Kısa sürede verdiğiniz kiloları geri alabilir, düzelen kan ve hormon değerlerinizin tekrar sağlıksız yönde ilerlemeye başladığını görebilirsiniz. Peki, doğru beslenme devamlılık nasıl sağlanır? Gelin birlikte adım adım ilerleyelim.

KENDİNİZİ KANDIRMAYIN: Bir besleme uzmanına danışmaya başladığınızda karşınızdaki kişinin sizi yargılamak için değil, size yardım etmek için orada bulunduğunu unutmayın. Yaşam düzeninizi, damak zevkinizi, beslenme anlayışınızı ve varsa hatalarınızı dürüstlükle anlatın. Tam anlamıyla hayatınıza adapte edebileceğiniz bir program oluşturulması için diyetisyeninize yardımcı olun. Önemli olan hatalı beslenme davranışlarından sıyrılıp doğru olanı öğrenmek ve uygulamaktır. Hele ki uygulamanızın mümkün olmadığı şeylere kesinlikle “Tamam.” demeyin. Unutmayın ki, tek tip bir beslenme modeli yoktur. Karşınızdaki uzman sizin için doğru ve uygulanabilir olanı muhakkak ki bulacaktır. Siz bir beslenme modeline uymak zorunda değilsiniz, beslenme modeli size uymak zorunda!

SABRINIZI ZORLAMAYIN: Diyelim ki beslenme programınızı uygulamaya başladınız ve yolunda gitmeyen bir şeyler var. Örneğin bazı besinlerin tadı hoşunuza gitmedi, kendinizi çok aç veya yorgun hissettiniz, zaman ilerledikçe bazı öğünlerden sıkıldınız. Böyle olması gerekiyor diye düşünerek kendinizi zorlamayın. Diyetisyeninizle konuşup tüm problemleri ortadan kaldırın. Saatleriniz ve öğünleriniz yeniden düzenlenebilir veya bir iki ufak değişiklik ile size uygun hale getirilebilir. Sabrınızı zorlayarak mutsuz olmanıza ve süreçten sıkılmanıza hiç gerek yok.

REHAVETE KAPILMAYIN: Programınızla ilgili tüm sorunlar halledildi, kontrolleriniz yapıldıkça çok güzel sonuçlar alıyorsunuz. Bu arada aklınızda çok tehlikeli bir düşünce oluşabilir: “Zaten iyi gidiyorum biraz kaçamak yapabilirim.” Sakın ha! Tabi ki arada farklı şeyler yemek isteyebilirsiniz, özel günler olabilir, kaçamak yapmak isteyebilirsiniz. Fakat bunu diyetisyeninize danışmanız gerekir. Böylece sizin için en uygun saat seçilebilir ve gerekirse telafisi yapılabilir. Eğer siz bu düşünceye kapılıp daha rahat davranmaya ve programınızda olmayan besinleri tüketmeye başlarsanız bu durumun önünü alamayabilirsiniz. Bu durum da sizi başladığınız noktaya geri götürür. Aklınıza hemen verdiğiniz kiloları geri almak gelmesin. Bu düşünce sizi sağlıklı beslenmeyi hayatınıza adapte etmekten alıkoyabilir. Asıl hedefimiz buyken hem de!

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yaz